wakacje!I zaczęły się utęsknione przez wszystkich uczniów wakacje! Ponad 2 miesiące laby i odpoczynku od obowiązków szkolnych, co by nabrać sił przed następnym rokiem nauki. Ale żeby nie było tak łatwo, to te wakacje muszą być bezpieczne! Dzisiaj garść porad, aby bezpiecznie spędzić urlop.

BEZPIECZNIE W PODRÓŻY

W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi: 112 - centrum powiadamiania ratunkowego, 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe oraz kontaktem ICE w książce adresowej. Skrót ICE w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Powinieneś pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki itp. Jeśli masz kilka osób, które mogą udzielić informacji na twój temat, ich numery zapisz jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.
Podróżując środkami komunikacji publicznej bądź czujny, zwłaszcza gdy panuje tłok - łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych. Dlatego nigdy nie noś pieniędzy w jednym miejscu - portfelu czy kieszeni. Podziel gotówkę na kilka części i schowaj w kilku kieszeniach. Nawet jeśli zostaniesz okradziony, stracisz tylko część sumy. W pociągu czy autokarze nigdy nie chwal się tym, co zabrałeś z domu - pieniędzmi, markowymi ubraniami. Zawsze bądź bardzo ostrożny w zawieraniu nowych znajomości - nie wiesz przecież kogo poznałeś, choćby wydawał się niezwykle sympatyczny.
W trakcie przerw w podróży i postojów unikaj oddalania się od autokaru czy pociągu. Oglądając pocztówki i podziwiając nieznany dworzec łatwo się zapomnieć i... nie zdążyć na odjazd. Na dworcach autobusowych i kolejowych w wakacje zazwyczaj panuje duży tłok, zatem zachowuj szczególną ostrożność. Jeśli podróżujesz w grupie, staraj się od niej nie odłączać. W nieznanym miejscu łatwo zabłądzić lub paść ofiarą złodziei.
Staraj się nigdy nie zostawiać bagażu bez opieki - niezależnie od tego, czy masz przy sobie cały bagaż, czy tylko podręczny. Torby i plecaki, zwłaszcza te, w których przewozisz wartościowe przedmioty - gotówkę, aparat fotograficzny itp. - staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod kontrolą i nie pozwolisz się okraść. Choć to trudne w długich trasach, staraj się nie spać w podróży, a już na pewno nigdy nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Nie wiesz przecież, czy cukierek, który ktoś ci oferuje to przypadkiem nie środek odurzający.
Wsiadając i wysiadając z zatłoczonego pociągu bądź szczególnie ostrożny. Łatwo się potknąć i wpaść pod koła. O ile to możliwe wysiadaj na tę stronę pociągu, gdzie nie ma torów. Gdybyś zauważył ogień, poinformuj o tym niezwłocznie opiekuna, konduktora lub służby ratownicze. W razie wystąpienia konieczności zatrzymaj pociąg hamulcem bezpieczeństwa i jak najszybciej ewakuuj się z zagrożonego miejsca. Jeśli to możliwe wyjdź z pociągu lub przejdź do przodu. Rozwój pożaru w pociągu zawsze przebiega bowiem od miejsca wystąpienia do ostatniego wagonu.
Opiekunowie powinni pamiętać, by przed wyjazdem ocenić sprawność psychofizyczną kierowcy oraz skontrolować stan techniczny autokaru. Najłatwiej, na kilka dni przed planowaną podróżą, poprosić o pomoc miejscową jednostkę policji. Gdy wyruszacie w dłuższą trasę trzeba upewnić się, czy kierowca ma zmiennika. Jeśli zauważysz, że kierowca łamie przepisy ruchu drogowego, nie wahaj się zwrócić mu uwagę.

BEZPIECZNIE W GÓRACH

Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu. Zanim jednak wyruszycie w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki. Trzeba bowiem poznać przebieg wybranego szlaku, sieć schronisk turystycznych w pobliżu trasy, oszacować czas marszu. Przyda się też informacja o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek - stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody.
Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest wygodne obuwie. W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.
Ponadto - pomimo, że to lato - zabieramy czapkę i rękawiczki, szalik, zapasowe skarpety (najlepiej wełniane - choć "szczypią" w nogi, to jednak nie ma lepszego sposobu na uniknięcie pęcherzy na stopach), koszulę i płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapominamy o podręcznej apteczce, latarce i zapałkach.
Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej swojego telefonu warto jeszcze zapisać kontakty ICE, z numerami telefonów osób, które należy powiadomić w razie wypadku.
Na wędrówkę w góry wychodź wczesnym rankiem. Pogoda, jeśli ma się zepsuć, najpewniej zrobi to wczesnym popołudniem.
Koniecznie należy zwrócić uwagę, aby dopasować rodzaj szlaku turystycznego do własnych możliwości. Trasa powinna zostać tak dobrana, by była zgodna z kondycją, stanem zdrowia, wiekiem czy warunkami atmosferycznymi.
Każdą trasę należy planować w oparciu o dostępne przewodniki i/lub mapy turystyczne, szczególnie, gdy jest to rejon przez turystę nieznany.
Podstawowe oznaczenie szlaku turystycznego to najczęściej prostokątny znak o wymiarach 90 x 150 mm, który składa się z trzech poziomych pasków. Dwa zewnętrzne paski są koloru białego, natomiast pasek środkowy jest w kolorze szlaku. Rozróżniamy szlak czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Kolorem czerwonym oznaczone są szlaki główne. Prowadzą one najczęściej przez rejony najbardziej widowiskowe pod względem krajobrazowym oraz przyrodniczym. Kolor niebieski są to trasy dalekobieżne, czyli te o sporych odległościach. Kolorem zielonym oraz żółtym znakowane są krótkie trasy, łączone najczęściej z innym szlakiem. Kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy do miejsca, w którym poprowadzenie szlaku dalekobieżnego byłoby zwyczajnie nieciekawe czy też niekorzystne.

BEZPIECZNIE NAD MORZEM

Odpoczynek nad morzem to wspaniała rzecz. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Dlatego nad morzem szczególne zadanie czeka opiekunów - nawet na chwilę nie wolno spuścić dzieci z oka.
Jadąc nad morze warto zapamiętać - kąpać się, pływać i rozrabiać w wodzie można wyłącznie w miejscach dozwolonych. Najlepiej pod okiem ratownika. Nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani.
Na plażę, oprócz wszelkich sprzętów do zabawy, zabieramy krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego, nakrycie głowy chroniące przed udarem, zapas wody i napojów oraz telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.
Choć skoki do wody to wspaniała zabawa, nie warto skakać w miejscach, gdzie nie znamy dna. Złamany kręgosłup nie będzie raczej przyjemnym wspomnieniem z wakacji. O nieszczęśliwe uderzenie w podwodną przeszkodę tymczasem nietrudno i... kalectwo do końca życia gotowe.
Wakacje nad morzem są okazją do nauki pływania. Pamiętamy, by zawsze słuchać poleceń instruktora i ratownika. Naukę pływania można prowadzić tylko w wyznaczonych, dokładnie zbadanych miejscach. Na głęboką wodę, poza strzeżony akwen, wypływać wolno wyłącznie posiadaczom karty pływackiej drugiego stopnia, tzw. żółtego czepka. Jeśli takiej nie posiadasz, dlaczego uważasz, że to wyprawa dla Ciebie?
Lato na plaży to nie tylko pluskanie w wodzie. Równie przyjemne są kąpiele słoneczne. Jak mawiają mieszkańcy Pomorza - szukając ochłody, nigdy nie wchodzimy do zimnej wody! Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny, a wtedy zamiast uroków plażowania będziemy podziwiać mało ciekawe widoki najbliższego szpitala.
Kołysanie fal w kajaku, na łodzi i wodnym rowerze - to dopiero jest zabawa! Morze to przecież nie tylko plaża i kąpiel przy brzegu. Surfing, jazda na "bananie", wyprawa łodzią w nieznane, dostarczają wrażeń i wspomnień na długie, zimowe wieczory. Ostatnia już zasada - na łodzi, jakiegokolwiek typu, nie wolno zdejmować kapoka. Nie jest zbyt wygodny, to fakt, jednak ratuje życie w wypadku nieprzewidzianej wywrotki.
Gdzie pływać? Najlepsze na odpoczynek nad morzem są kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ważne jest to, iż bez względu na umiejętności pływackie nie należy oddalać się od wyznaczonego przez boje pola kąpieliska. Pływanie w obrębie takie miejsca zapewnia w ciągu dnia obserwację przez pełniących dyżur ratowników WOPR.
Symbolami stosowanymi w celach informacyjnych są flagi. Wywieszona flaga biała oznacza kąpielisko strzeżone, natomiast flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli ze względu na niesprzyjające ku temu warunki.
Należy także zwracać uwagę na innych kąpiących się, być może zdarzy się tak, iż ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. W takim wypadku ważna jest ocena sytuacji. Podstawą jest ustalenie, w jaki sposób można pomóc i czy dla nas jest to bezpieczne. W przypadku konieczności należy wezwać na pomoc ratownika (numer WOPR to 601 100 100 lub 112) bądź poprosić o to osobę, która znajduje się blisko nas.
Gdy w pobliżu stoi grupa, należy wskazać konkretną osobę do pomocy. Dzięki temu szybko uda się określić pomocnika. Jeżeli istnieje taka możliwość, pomożemy tonącemu rzucając mu koło ratunkowe, linę, inny długi przedmiot lub podając mu rękę (jeżeli stoisz na twardym podłożu). W sytuacji, kiedy konieczne jest wejście do wody należy pamiętać, aby dla własnego bezpieczeństwa wziąć ze sobą przedmiot unoszący się na wodzie. Osoba tonąca w chwili zagrożenia własnego życia może być na tyle silna, aby nas podtopić.

JADĄC SAMOCHODEM

Zadbaj o swój pojazd, sprawdź zawczasu stan techniczny auta (poziom oleju, płynów, oświetlenie i ogumienie, w tym koło zapasowe). Jeśli mamy wątpliwości co do jakiejś części, czy podzespołu, przed wyjazdem zlećmy przegląd auta fachowcom, by samochód nie zawiódł nas w podróży, szczególnie jeśli wybieramy się za granicę, bo naprawy i holowanie tam słono kosztują!
Pamiętajmy o wyposażeniu w apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Zalecamy zakup gaśnicy większej niż standardowej 1 kg. Dlaczego, choć taka nie jest wymagana? Ponieważ każdy kto próbował ugasić samochód taką gaśnicą wie, że jest ona stanowczo do tego celu za mała. Warto także pomyśleć o podręcznym nożu ratowniczym do przecięcia pasów bezpieczeństwa i wybicia szyby.
Sprawdź ważność polisy ubezpieczenia pojazdu, jeśli wybieramy się poza granice Polski  warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla całej rodziny. Wyjeżdżając za granicę warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, choćby na wypadek konieczności skorzystania z pomocy medycznej i leczenia szpitalnego.
Dobrze zaplanuj trasę i czas przejazdu, wybieraj drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe mało uczęszczanych dróg bocznych. Praktyka podpowiada, że trasa wyznaczona drogą główną, nawet jeśli jest dłuższa, jest jednak szybsza do przebycia niż ta krótsza, biegnąca bocznymi drogami.
Weź ze sobą mapę, nie licz tylko na nawigację GPS, bo te często potrafią płatać figle, pokazując błędnie drogę.
Zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć. Radzimy, by na odpoczynek wybierać miejsca uczęszczane, gdzie są zorganizowane specjalne parkingi. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszym miejscem do parkowania pojazdu jest garaż lub parking strzeżony. Jeżeli pojazd parkujesz w innym miejscu - to staraj się by było ono dobrze oświetlone, blisko ulicy i nie zasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.
Wychodząc z samochodu zamknij okna, drzwi, jeśli jest włącz alarm i weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem lub kluczykami w stacyjce!
Gdziekolwiek będziesz to nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów (aparatów fotograficznych, kamer, laptopów, telefonów). Widok cennych przedmiotów może być przysłowiową okazją dla złodzieja, wskazówką by do włamania wybrać właśnie nasz samochód. Cenne przedmioty zabierajmy ze sobą lub po prostu schowajmy do bagażnika, niech nie kuszą potencjalnego złodzieja.
Długie podróże są niezwykle uciążliwe, zwłaszcza w okresie letnich upałów, dlatego najlepiej jazdę rozpocząć wczesnym rankiem, kiedy na zewnątrz nie jest jeszcze tak gorąco. Tylko wtedy, gdy musimy wybierajmy się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteśmy zmęczeni, a przez to podróż jest mniej bezpieczna.
Gdy ktoś sygnalizuje, że z naszym samochodem jest coś nie tak, to nie zatrzymujmy się od razu. Znajdźmy bezpieczne miejsce choćby stację benzynową i wtedy sprawdźmy co się stało.
Sprawdźmy wyjeżdżając za granice, czy mamy uruchomiony ROAMING! Warto zorientować się zawczasu także jakie są koszty rozmów telefonicznych i wysyłania wiadomości z telefonu komórkowego, który operator w kraju naszego wyjazdu ma najkorzystniejszą ofertę. 
Upewnij się, że zabrałeś wszystkie potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC). Zalecamy by zabrać ze sobą także dowód osobisty i dowód aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego RMUA, może się przydać jeśli będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej poza miejscem zamieszkania.
Przed rozpoczęciem jazdy zapnij pasy i dopilnuj, aby mieli je zapięte także wszyscy pasażerowie.  Dbaj o to nawet, gdy wybierasz się w krótką podróż. Badania wykazują, że korzystanie z pasów bezpieczeństwa, w razie wypadku drogowego, zmniejsza ryzyko doznania ciężkich obrażeń ciała lub śmierci o blisko 50%.

BĘDĄC W TRASIE:

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i dostosuj prędkość do warunków na drodze.
Szanuj innych kierujących, oni też chcą bezpiecznie podróżować.
Włącz światła mijania i zapnij pasy bezpieczeństwa.
Jeśli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego powiadom najbliższą jednostkę Policji (telefon w całym kraju nr 997 lub 112).Porady zaczerpnięte ze strony bezpieczne wakacje oraz Urzędu Miejskiego w Pniewach .

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

moja walka o lepsze jutro © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka